2016

Oszczędzanie wody w domu

Oszczędzanie wody w domu

Gru 20, 2015

W domu codziennie zużywamy wiele litrów wody, nawet nie zwracamy na to uwagę. Nie zastanawiamy się także co dzieje się ze zużytą wodą i jak jest oczyszczana ze wszystkich toksyn. Ścieki sanitarne to naprawdę spory problem, zwłaszcza jeśli nie jest podłączona kanalizacja, która prowadzi ścieki do głównej oczyszczalni.

W tym przypadku jesteśmy skazani na szambo, w którym gromadzą się wszystkie ścieki z domu. Szambo oczywiście samo w sobie nie jest złe jest szczelne i ścieki znajdują się w jednym miejscu. Jednak co jakiś czas, w zależności od zużycia przez nas wody, szambo trzeba odpompować i oczyścić, gdy już będzie przepełnione. Na co dzień przecież włączana jest przez nas pralka, czy zmywarka, które pobierają wodę, to samo dotyczy się kwestii kąpieli czy mycia rąk. Dlatego też szambo szybko się napełnia i trzeba jakość pozbyć się zbyt dużej ilości ścieków. Do takich zadań specjalnych jest ekipa, która przy pomocy wozy asenizacyjnego odpompowuje ścieki sanitarne z szamba. To wbrew pozorom bardzo niebezpieczna praca, gdyż ścieki wydzielają naprawdę trujące gazy, które są szkodliwe dla człowieka, a przy bliskim kontakcie mogą doprowadzić do zgonu przez uduszenie. Zbiornik na ścieki jest głęboki, przy naszej nieuwadze bardzo łatwo do niego wpaść, gdy jest otwarte i utopić się. Takie rzeczy są całkowicie realne, dlatego też sami nie narażajmy się na takie ryzyko, tylko zatrudnijmy osoby, które znają się na tych sprawach i zrobią to bezpiecznie.

Warto jednak oszczędzać wodę, jej zapasy przecież szybko topnieją, miejmy to na uwadze. Dlatego lepiej jest korzystać ze zmywarki niż zmywać ręcznie, gdyż wtedy zużywamy mniej wody. Takie branie prysznica przyczynia się do zaoszczędzenie wody, a odświeżymy się a taki sam sposób jak w wannie. Warto uczyć zdrowych nawyków małe dzieci, które powinny nauczyć się szanować wodę. Do podlewania kwiatów czy roślin w ogrodzie śmiało możemy użyć deszczówki, którą można nałapać do małego zbiorniczka w czasie intensywnych opadów. Szanujmy więc wodę, nawet jeśli my mamy do niej dostęp ktoś inny może cierpieć z powodu jej braku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *