2016

Usuwanie ścieków sanitarnych

Usuwanie ścieków sanitarnych

Sie 5, 2015

Robiąc każdego dnia pranie nie zwracamy uwagę ile wody pobiera pralka i co się z nią dalej dzieje. Po prostu wkładamy ubrania do bębna, wybieramy odpowiedni program, wsypujemy proszek i płyn do płukania i zaczyna się pranie. Warto jednak czasem zastanowić się, chociażby nad tym, co dzieje się ze ściekami, które spływają z odpływu pralki, dokąd trafiają i jak się ich pozbyć. Wszystko odprowadza kanalizacja, czyli sieci rur, dzięki którym ścieki z całego domu mogą swobodnie spłynąć do zbiornika zwanego szambem.

Jeśli mieszkamy w bloku nie musimy martwić się tym, czy zbiornik ze ściekami jest przepełniony, takimi sprawami zajmuje się przecież miast. Jednak na wsiach spraw wygląda nieco inaczej, często domu nie są podłączone do główniej oczyszczalni, gdzie wszystkie ścieki są oczyszczane i samemu trzeba opróżniać szambo. Ścieki sanitarne są bardzo niebezpieczne, wydzielają się z nich bowiem trujące substancje, które są trujące dla człowieka. Dlatego, jeśli zbiornik ze ściekami z naszego domu jest przepełniony należy wezwać odpowiednia ekipę z wozem asenizacyjnym, który opróżni i oczyści szambo ze ścieków. Ścieki muszą być przewożone w specjalnych warunkach, pod żadnym pozorem nie powinny dostać się do wód gruntowych, gdyż to mogłoby spowodować katastrofę ekologiczną, dlatego też nie wolno spuszczać ścieków samodzielnie na pola.

Jest jednak naprawdę skuteczny i ekologiczny sposób na pozbycie się ścieków sanitarnych z własnego domu. Biologiczne oczyszczalnie ścieków to metoda naprawdę skuteczna, na którą decyduje się coraz więcej osób. Biologiczne oczyszczanie to nic innego jak zamontowany pod ziemią zbiornik na ścieki, w którym żyją bakterie tlenowe i beztlenowe, gdy w zbiorniku pojawią się ścieki bakterie natychmiast przechodzą do ich oczyszczania. W efekcie trujące związki chemiczne zostają odseparowane od wody, którą można śmiało wykorzystać w swoim ogródku do roślin. Oczyszczona wodę można także śmiało wpuścić do wód gruntowych, gdyż nie stanowić będzie już ona żadnego zagrożenia dla środowiska.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *